Żurawina – naturalny antybiotyk

blueberries-1028198_1280

Zdrowotne właściwości żurawiny

Owoce żurawiny są uznawane za jedne z najzdrowszych na świecie. Badania naukowe potwierdziły, że żurawina wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego wraz z czosnkiem, oregano i sosną jest zaliczana do grupy naturalnych antybiotyków. Jest niezwykle skuteczna w walce z infekcjami pęcherza moczowego, różnego rodzaju schorzeniami skóry, a także wrzodami żołądka. Jednak pomimo tego, że żurawina jest jednym z najbardziej prozdrowotnych owoców, w Polsce jest mało popularna, gdyż sporo ludzie nie wie jakie ma właściwości.

Wierząc w działania leków zapominamy o tym co zdrowe, a pochodzące z natury. Krzewy żurawiny są drobne i wiecznie zielone, porośnięte niewielkimi, czerwonymi oraz cierpkimi w smaku owocami, które przypominają jagody lub borówki.

cranberries-63864_1280
Żurawina pochodzi z terenów Ameryki Północnej. Już przed laty jej owoce wykorzystywane były jako środek leczniczy, ale także przedłużający trwałość innych produktów. Niestety sezon na nią jest bardzo krótki, więc najczęściej jesteśmy skazani na spożywanie jej w formie już przetworzonej. Na rynku mamy spory wybór, począwszy naturalnej  żurawiny liofilizowanej nie tracącej żadnych wartości przez dżemy i soki aż po preparaty farmaceutyczne zawierających koncentrat z suszonej żurawiny.

Żurawina sama w sobie zawiera duże ilości błonnika, witamin, a także minerałów: sodu, potasu, jodu, fosforu oraz żelaza. Największe ilości substancji odżywczych posiadają świeże owoce, które są dostępne zazwyczaj od października do stycznia. Takie owoce, szczelnie zapakowane mogą przetrwać w lodówce nawet 2 miesiące, a w zamrażarce rok.

cranberries-1485219_1280Zawierają one również flawonoidy (a konkretnie poliantocyjanidy), które pełnią funkcję silnych przeciwutleniaczy, dlatego żurawina stosowana jest w profilaktyce chorób serca, układu krążenia i miażdżycy. Pomaga ona także utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu oraz oczyścić organizm ze szkodliwych toksyn. Od dawna stosuje się ją w medycynie naturalnej do leczenia chorób nerek i pęcherza moczowego. Zanim dojdzie do infekcji układu moczowego, bakterie E.coli muszą najpierw znaleźć się na ścianach pęcherza moczowego, a substancje zawarte w żurawinie efektywnie to uniemożliwiają, zapobiegając ich namnażaniu oraz wypłukując bakterie wraz z moczem. Prawie 80% infekcji wywoływanych jest przez te właśnie bakterie, więc ochrona jaką zapewnia stosowanie w diecie żurawiny jest bardzo ważna.

Zapobiegawcze działania soku żurawinowego wynikają przede wszystkim z zakwaszania moczu oraz obecności w nim kwasu hipuronowego, który ma działanie antybakteryjne. Pomaga ona również zapobiegać infekcjom u osób mających problemy z całkowitym opróżnianiem pęcherza (np. mężczyźni z przerostem prostaty) oraz jest niezbędna w niesieniu pomocy osobom z założonym cewnikiem czy zaburzeniami neurologicznymi, a także w przypadkach gdy ryzyko infekcji jest duże. Owoce zawierają cytryniany, które mogą skutecznie ograniczać powstawanie złogów szczawianowo-wapniowych. Dlatego częste i regularne spożywanie żurawiny pod różną postacią zapobiegnie powstawaniu kamieni nerkowych, a także pomoże rozpuścić już te istniejące.backdrop-22024_1280
Warto jednak dodać, że nie tylko infekcje układu moczowego są zapoczątkowywane przez przyleganie bakterii do tkanek danego miejsca. Predyspozycje owoców żurawiny do ograniczania „przyczepiania się” bakterii została udowodniona także w przypadku nie tylko E.coli ale i innych bakterii. Owoce te mają właściwości probiotyczne, czyli wspierają wzrost korzystnej mikroflory jelitowej w czasie, gdy niszczą szkodliwe bakterie. Prozdrowotne właściwości żurawiny zmniejszają ryzyko chorób serca. Flawonoidy obecne w żurawinie wykazują spore podobieństwo do tych, które znajdują się w czerwonym winie, dlatego jej konsumpcja daje widoczne efekty w zapobieganiu chorobom serca, dzięki blokowaniu utleniania się cholesterolu powstrzymuje zatykanie się naczyń krwionośnych oraz powstawanie zakrzepów. Działanie żurawiny ma wpływ na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Chroni ona także przed wrzodami żołądka, gdyż substancje w niej zawarte powstrzymują bakterie wywołujące wrzody przed osadzaniem się na ściankach układu pokarmowego. Ekstrakt z żurawiny zmniejsza aż o 60% osadzanie się na dziąsłach najczęściej spotykanych w jamie ustnej bakterii.

Żurawina jest owocem, który pełni bardzo ważną rolę w zdrowej diecie. Jako składnik tej urozmaiconej, wykazuje dobroczynne oddziaływanie dla zdrowia. Niestety, mimo wielu dobroczynnych właściwości nie jest ona dla każdego ze względu na zawartość dużej ilości szczawianów, które gdy występują w zbyt dużej liczbie wykazują tendencję do krystalizacji. Dlatego też osoby z istniejącymi i nieleczonymi wcześniej kamieniami nerkowymi zdecydowanie powinny unikać produktów uwzględniających tę substancję w swoim składzie.

christmas-21949_1280

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *