Zielona kawa – czy jest hitem wspomagającym odchudzanie?

75_degrees_green_coffee

Zielona kawa pojawiła się na naszym rynku stosunkowo niedawno, jednak w stosunkowo krótkim czasie zdobyła duży rozgłos. Jest popularna zwłaszcza w USA, jednak i w Polsce znajduje swoich zwolenników. Wszystko to za sprawą właściwości odchudzających deklarowanych głośno przez producentów zielonej kawy. Podkreślają oni 2 główne składniki, które odpowiadają za skuteczność tego rodzaju kawy: dobrze znana kofeina oraz kwas chlorogenowy (CGA).

Właściwości odchudzające zielonej kawy

hqdefault

Zielona kawa różni się od zwykłej kawy pitej przez znaczną część naszego społeczeństwa na co dzień jedynie jedną kluczową kwestią. Zielona odmiana nie przeszła obróbki termicznej, czyli procesu palenia. Dzięki temu zachowała więcej swoich pierwotnych właściwości. Kawa przed procesem palenia zawiera duże ilości kwasu chlorogenowego, który jest silnym antyoksydantem. Jego głośne właściwości odchudzające polegają na zmniejszeniu zdolności naszego układu pokarmowego do wchłaniania cukru, który spożywamy z posiłkami. W efekcie nasz organizm musi korzystać ze swoich własnych rezerw, co w dłuższej perspektywie sprzyja utracie nadprogramowych kilogramów. Innym istotnym składnikiem zielonej kawy jest kofeina, która między innymi przyspiesza nasz metabolizm. Kofeina działa również pobudzająco na nasz organizm, dzięki czemu jest on zdolny do większego wysiłku.

coffee-420805_1280

Zielona kawa przyjmowana regularnie zgodnie z zaleceniami może w przyczynić się do spalenia większej ilości tłuszczu, jednak nie należy jej przeceniać i pamiętać, że jest ona suplementem wspomagającym proces odchudzania. Jeżeli chcemy uzyskać szczupłą sylwetkę konieczne jest zadbanie o zbilansowaną, zdrową dietę oraz odpowiednią dla naszych potrzeb i możliwości aktywność fizyczną. Są one niezbędne do osiągnięcia naszych długoterminowych celów. Suplementy diety takie jak zielona kawa mogą przyspieszyć działanie odchudzające, jednak same w sobie nie zapewnią nam szczupłej sylwetki. Kofeina dodaje nam energii do treningów, co sprawia, że stają się one bardziej efektywne. Stać nas na znacznie więcej. Ma ona również działanie przyspieszające nasze procesy trawienne. Badania pokazują, że zielona kawa może zmniejszać łaknienie, przez co jemy lub podjadamy znacznie mniej, a w efekcie chudniemy. Ważną kwestią dla kobiet dbających o szczupłą sylwetkę jest cellulit, który często jest wynikiem magazynowania przez organizm nadmiernych ilości wody. Spożywanie zielonej kawy, czy to w postaci suplementów diety, czy w postaci naparu pomaga w usunięciu nadmiaru wody z naszego ciała, dzięki czemu wygląda ono zdecydowanie szczuplej.

Dlaczego warto włączyć zieloną kawę do naszej diety?

coffee-1044384_1280

Producenci niepalonej kawy reklamują ją przede wszystkim jako suplement wspomagający odchudzanie. Warto jednak zwrócić uwagę również na inne właściwości tego produktu. Jako, że zielona kawa nie została poddana obróbce termicznej, zawiera duże ilości kwasu chlorogenowego, który jest silnym antyoksydantem. Jego działanie polega na wychwytywaniu i niszczeniu wolnych rodników w naszym organizmie. Spożywanie zielonej kawy może być pomocne w profilaktyce przeciwnowotworowej. Antyoksydanty są również cenne dla zachowania zdrowia i młodzieńczego wyglądu naszej skóry. Regularne spożywanie rozsądnych ilości zielonej kawy może nam więc pomóc dbać o urodę. Niektóre badania sugerują, że zielona kawa może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2, może również zmniejszyć ilość złego cholesterolu w organizmie. Jako, że zielona kawa posiada taką samą zawartość kofeiny jak kawa palona, jednak jest wolna od wielu jej wad, być może warto jest zamienić poranną czarną kawę na filiżankę kawy zielonej.

Suplementy, czy napar z zielonej kawy?

green-coffee-927604_1280

W polskich sklepach możemy znaleźć zieloną kawę zarówno w postaci ziaren do zaparzania, jak i suplementów diety w tabletkach. To która opcja okaże się lepsza zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji i oczekiwań. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na właściwościach odchudzających i przyspieszających przemianę materii, a nie do końca odpowiada nam kwaskowaty smak zielonej kawy, być może suplementy diety okażą się lepszym wyborem. Suplementy diety bazujące na zielonej kawie zawierają często inne substancje wykazujące dobroczynny wpływ na nasz organizm i przyspieszające spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Niekiedy znajdziemy w nich witaminy i minerały poprawiające wygląd naszej cery włosów i paznokci.

Jeżeli jednak nie wyobrażamy sobie poranka bez kawy, filiżanka naparu z niepalonej jej odmiany może zaspokoić nasze zapotrzebowanie na kofeinę. Zielona kawa jest zdrowsza od kawy czarnej dzięki czemu oprócz porannego pobudzenia otrzymamy zastrzyk cennych dla naszego zdrowia substancji. Jeżeli zamierzamy włączyć do naszej diety zieloną kawę pamiętajmy, żeby spożywać ją w rozsądnych ilościach. Kofeina w niewielkich dawkach przyspiesza naszą przemianę materii, działa na nas pobudzająco. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że kiedy będziemy pić zbyt duże jej ilości, szybko odczujemy negatywne konsekwencje nadmiaru kofeiny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *