Algi morskie czyli zdrowie i piękno z oceanu

Boiled_wakame

Algi morskie kojarzą się nam przede wszystkim z kuchnią krajów dalekowschodnich. I rzeczywiście, w krajach azjatyckich spożycie alg morskich jest ogromne. Daje to wiele korzyści zdrowotnych ich mieszkańcom. W Europie algi morskie jeszcze do niedawna nie cieszyły się popularnością. Występowały w kuchniach krajów nadmorskich, jednak na znacznie mniejszą skalę niż w Azji. W Polsce do niedawna można było spotkać glony jedynie w formie kosmetyków pielęgnacyjnych, pokarmu dla ryb, ewentualnie płatków nori wykorzystywanych do produkcji sushi. Dziś ta sytuacja się zmienia. Algi morskie ze względu na swoje bogate właściwości zdrowotne zaczynają robić karierę na całym świecie. Spirulina, chlorella i nori to słowa znane większości zwolenników zdrowego odżywiania.

Algi morskie – niesamowite właściwości

2059270595_e747ee16c8_b

W kuchniach krajów Dalekiego Wschodu stosuje się niemal sto gatunków jadalnych glonów. Różnią się one pomiędzy sobą właściwościami. Jest to związane z miejscem występowania glonów, z głębokością na jakiej rosną. Cechą charakterystyczną alg jest fakt, że posiadają one znacznie więcej witamin (witaminy z grupy B, witamina A, C, E, kwas foliowy), minerałów (magnez, potas, wapń, sód, żelazo, fosfor, siarka, chlor, jod, miedź, fluor, nikiel, mangan) i wartości odżywczych niż rośliny lądowe. Regularnie stosowane zapewniają naszemu organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Są również doskonałą profilaktyką dla wielu chorób. Ze względu na swoje silnie skoncentrowane właściwości glony świetnie sprawdzają się w kosmetyce. Jeżeli chcemy w pełni wykorzystać ich dobroczynną moc, powinniśmy stosować je zarówno wewnętrznie, jako pełnowartościowy składnik diety, jak i zewnętrznie, w postaci kremów, czy maseczek.

Algi morskie zawierają witaminy z grupy B, są także bogatym źródłem magnezu i potasu, co sprawia, że mają bardzo pozytywny wpływ na działanie naszego układu nerwowego. Jeżeli prowadzimy szybki, stresujący tryb życia, włączenie glonów do naszego jadłospisu wydaje się bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Algi sprawią, że będziemy się cieszyć lepszym nastrojem, poprawią się również nasze funkcje poznawcze. O włączenie ich do swojej diety powinni postarać się również studenci, zwłaszcza w okresie nauki do egzaminów. Glony stanowią także cenne źródło witamin C, E i A, co sprawia, że mają doskonały wpływ na nasz układ odpornościowy. Witamina C przyspiesza syntezę kolagenu, sprawia, że wszelkie rany i uszkodzenia naszego ciała goją się szybciej. Spożywanie alg poprawia kondycję naszej skóry włosów i paznokci. Witamina A jest szczególnie cenna dla naszego wzroku. Jeżeli często pracujemy do późna przed komputerem, powinniśmy pomyśleć o wkomponowaniu glonów do naszych posiłków.

Algi morskie profilaktyką wielu schorzeń i dolegliwości

Glony zawierają skoncentrowaną moc witamin i minerałów, są więc szczególnie polecane tym z nas, którzy cierpią na ich niedobory. Ogromną zaletą witamin zawartych w glonach jest ich większa przyswajalność niż w formie syntetycznej. Jeżeli jesteśmy osłabieni, nasz organizm jest wycieńczony chorobą lub ubogą w wartości odżywcze dietą, zamiast syntetycznych suplementów spróbujmy spożywać codziennie około pięciu gram alg morskich (spirulina i chlorella dostępne są również w formie wygodnych do połknięcia tabletek). W większości wypadków taka ilość wystarczy, żeby pokryć zapotrzebowanie naszego organizmu na minerały i witaminy. Jeżeli mamy problemy z układem krążenia, cierpimy na nadciśnienie algi są stworzone dla nas. Posiadają one udowodnione właściwości obniżające ciśnienie. Kontrolują one również poziom naszego cholesterolu. Spożywanie alg jest rekomendowane osobom chorym na cukrzycę – niepozorne glony obniżają poziom cukru w naszej krwi.

Algi są świetnym pomysłem na oczyszczanie naszego organizmu. Posiadają one właściwości detoksykacyjne – usuwają z naszego organizmu szkodliwe substancje, zapobiegają zatruciom. Glony posiadają ogromną ilość antyoksydantów, które wychwytują i niszczą komórki nowotworowe. Są one więc bardzo polecane w profilaktyce antynowotworowej. Jedynymi przeciwwskazaniami do spożywania alg morskich są problemy z tarczycą – algi zawierają ogromną ilość jodu. Konsultacja z lekarzem konieczna jest również, jeżeli nie możemy spożywać dużych ilości sodu.

Algi a piękne ciało

Zanim algi morskie weszły do polskich kuchni, dawno już znalazły dla siebie miejsce w salonach kosmetycznych. Posiadają one cenne właściwości pozytywnie wpływające na stan naszej cery. Ogromna zawartość witamin i antyoksydantów sprawia, że algi morskie przyczyniają się do odmłodzenia naszej skóry. Zawartość siarki natomiast sprawia, że glony są świetnym narzędziem do walki z trądzikiem. Algi są także doskonałym uzupełnieniem diety odchudzającej – usuwają namiar wody z naszego organizmu, dzięki czemu pomagają zwalczać cellulit. Żeby uzyskać efekty pielęgnacyjne możemy zarówno spożywać algi, jak i stosować je w formie kosmetyków.

Algi a dieta wegańska

Korean_soup-Miyeokguk-01

Glony są doskonałym uzupełnieniem diety wegańskiej. Zawierają one duże ilości łatwo przyswajalnego białka. A co równie istotne pokrywają zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminę B12. Warto zauważyć, że osoby stosujące niezrównoważoną dietę roślinną mogą cierpieć na niedobory tej witaminy. Weganie, którzy troszczą się o odpowiednio zbilansowaną dietę powinni włączyć do niej takie pełnowartościowe algi jak spirulina, chlorella, czy uwielbiane w kuchni japońskiej nori.

AlgiSpirulina, chlorella i płatki nori w naszym sklepie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *