Stres – choroba cywilizacyjną?

stress-1331259_1280

Jak stres wpływa na organizm?

Postęp współczesnej cywilizacji przyczynił się do powstania globalnie występujących chorób cywilizacyjnych. Są one dosyć sporym problemem krajów szybko rozwijających się, w tym Polski. Jak więc powstają choroby cywilizacyjne?

Żyjemy w czasach, które wymagają od nas życia na najwyższych obrotach. Ciągły postęp technologiczny, a także niekorzystne skutki zanieczyszczenia środowiska naturalnego są coraz bardziej widoczne i odczuwalne. Mają one zasadniczy wpływ na wzrost liczby zachorowań na choroby cywilizacyjne. Życie w codzienności XXI wieku wymaga od nas dużej aktywności fizycznej i psychicznej. Styl życia przeciętnego człowieka jest dosyć schematyczny i monotonny. Siedzący tryb pracy w stresującym otoczeniu, nawał obowiązków, zła dieta, używki oraz brak aktywności fizycznej mogą prowadzić do zguby. Człowiek sam skazuje na siebie wyrok, jakim może być śmierć w stosunkowo młodym wieku, na skutek zawału, wylewu, czy też nowotworu. Tempo życia jest dużo szybsze, aniżeli kilkadziesiąt lat temu. Troska o bliskich niejednokrotnie przysłania nam własne potrzeby, a także zwyczajnie zaczyna brakować nam czasu, by o nie zadbać. Bezustanne podenerwowanie mające związek z pracą i życiem codziennym, pośpiech oraz uczestniczenie w zwykłym „wyścigu szczurów” sprawia, że żyjemy w ciągłym stresie, niejednokrotnie nie zdając sobie z tego sprawy oraz twierdząc, że nas to nie dotyczy. Jednak warto pamiętać, że stres może skutkować wywołaniem zaburzeń fizycznych i psychicznych, dlatego najważniejsza jest samoświadomość.

Czym jest stres?

work-management-907669_1280

Przede wszystkim jest uznawany za syndrom XXI wieku. Długotrwały i wzmożony ma destrukcyjny wpływ na zdrowie człowieka. Najprościej mówiąc, jest to fizjologiczna reakcja organizmu, pobudzająca gruczoł nadnercza do wydzielania adrenaliny i noradrenaliny, mających wpływ na nasze ciało i umysł. Adrenalina jest hormonem wydzielanym głównie w sytuacjach zagrażających naszemu życiu, dlatego też jej wydzielenie skutkuje rozszerzeniem źrenic, przyspieszeniem akcji serca oraz tętna, a ogólniej mówiąc zwiększeniem siły fizycznej i szybkości reakcji. System nerwowy odbywa cały proces stawiając ciało w pełnej gotowości. Warto zwrócić uwagę na fakt, że stres jest wywoływany nie tylko w sytuacjach kryzysowych, jak również potrafi się on kumulować. W psychologii natomiast uważa się, że stres jest dynamiczną relacją adaptacyjną, pomiędzy możliwościami jednostki, a wymogami sytuacji, w jakiej się ona w danej chwili znalazła.

Długotrwałe podenerwowanie niesie za sobą wiele niepożądanych objawów, może też mieć wpływ na zdrowie i kondycję całego organizmu.

woman-1006100_1280

Jednymi z najczęściej występujących objawów są drażliwość, nerwowość, lęk, depresja, huśtawka nastrojów czy znacznie zmniejszona samoocena. U wielu ludzi na skutek ciągłego zestresowania obniżona zostaje jakość pracy, a także występują kłopoty ze snem. Osłabiony zostaje układ odpornościowy, skutkujący zwiększonym ryzykiem zapadania na różne infekcje pochodzenia wirusowego i bakteryjnego. Sporym zagrożeniem jest fakt, że większość chorób ma wspólne podłoże, dlatego też jedna może mieć wpływ na wystąpienie kolejnej. W ten sposób zachorowanie na jakąkolwiek z chorób cywilizacyjnych znacząco podnosi niebezpieczeństwo zachorowania na kolejną, tworząc błędne koło.

people-1492052_1280

Hormony stresu mogą prowadzić do arytmii, palpitacji, a nawet zatrzymania akcji serca. Są też odpowiedzialne za występowanie licznych chorób układu krążenia, m.in. za wytworzenie się blaszek miażdżycowych. Wysoki poziom kortyzolu i adrenaliny może skutkować zawałem lub wylewem. Jednak stres jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i sposobem w jaki organizm próbuje sobie radzić z trudną sytuacją, która wymaga przysposobienia do zmieniających się warunków. Można odnieść mylne wrażenie, że w kwestii leczenia chorób cywilizacyjnych medycyna jest bezsilna. Warto jednak zauważyć, że leczenie i opieka zdrowotna to tylko 10% naszego zdrowia.

Kluczem do sukcesu jest styl życia jaki prowadzimy, dieta, środowisko w jakim przebywamy, jak również genetyka, na którą już niestety nie mamy wpływu.

meditation-1287207_1280

Dlatego, należy dobrać odpowiednią dla siebie, a zarazem skuteczną metodę radzenia sobie ze stresem, gdyż często występujące sytuacje stresowe mogą być przyczyną nie tylko wielu chorób fizycznych, lecz także psychicznych, jaką jest depresja. Duże i częste gromadzenie emocji, które następnie są tłumione mogą skutkować nieprawidłowościami w funkcjonowaniu organizmu. Niezależnie więc od stopnia napięcia naszego grafiku, znajdźmy w nim czas na odrobinę relaksu. Wypoczęty i aktywny fizycznie organizm odwdzięczy się zwiększoną efektywnością w pracy i w domu. Miejmy na uwadze, że łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Warto uodpornić się na stres na tyle, by nie odczuwać jego skutków, poprzez co nasze życie stanie się nie tylko dłuższe ale i szczęśliwsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *