Siemię lniane

flax-seed-1274944_1280

Nasiona lnu zwyczajnego popularnie nazywane siemieniem lnianym mają spore właściwości odżywcze i lecznicze. Esencja z siemienia neutralizuje problemy żołądkowe oraz poskramia kłopoty z zaparciami. Nasiona są także sprzymierzeńcem w czasie odchudzania, gwarantując widoczny spadek wagi poprzez ich stosowanie, w połączeniu z utrzymywaniem racjonalnej diety oraz aktywności fizycznej.

Siemię lniane są to malutkie, bo mające 2-3 mm, nasionka lnu, dostępne w sklepach zielarskich i aptekach. Są płaskie i mają szarobrązowy kolor. Nasiona lnu zaliczane są także do grupy „superfoods”, czyli żywności, która w swoim składzie zawiera wyjątkowo cenne dla organizmu człowieka składniki.

flax-seed-398067_1280

Dlaczego są one takie cenne?
Przede wszystkim posiadają niebywale wysoką zawartość kwasów Omega-3, błonnika, a także wielu witamin i minerałów. Dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych siemię lniane korzystnie wpływa na pracę mózgu i serca oraz poprawia pamięć. Ze względu na dużą ilość niekorzystnych kwasów Omega-6 w naszej diecie siemię lniane jest dobrym sposobem na zrównoważenie proporcji i zadbanie o odpowiednią ilość kwasów Omega-3 w organizmie. Ma pozytywny wpływ na strukturę przewodu pokarmowego, wykazuje działanie osłaniające na żołądek i jelita oraz skutecznie reguluje ich pracę. Dodatkowo można zauważyć pozytywny wpływ siemienia lnianego na kondycję skóry, włosów i paznokci. Jest ono znane głównie z korzystnego działania w chorobie wrzodowej. W nasionach lnu znajdują się śluzy, które powlekają błony śluzowe przełyku, żołądka i w niewielkim stopniu dwunastnicy, zabezpieczając je przed negatywnym kwasem solnym i ograniczają odczyny zapalne. Źródła wskazują na jego właściwości ochronne przed rakiem piersi. Nasiona siemienia lnianego nie mają sobie równych pod względem ilości lignanów, czyli fitoestrogenów roślinnych, gdyż zawierają ich bardzo duże ilości.

linseed-514895_1280

Czym cechują się owe lignany?
Posiadają one właściwości przeciwnowotworowe, hamują skutki działania estrogenu, który wpływa na rozwój nowotworu. Przeprowadzone badania potwierdzają, że spożywanie siemienia lnianego przez kobiety chorujące na nowotwór piersi powoduje zahamowanie jego rozwoju i przedłuża ich życie. Jest też dobrym środkiem przeciwkaszlowym, efektywnym przede wszystkim w zapaleniu oskrzeli, ale sprawuje pomoc również w chorobach skórnych, leczeniu oparzeń i odmrożeń. Ekstrakt z lnu przyspiesza gojenie się naskórka i błon śluzowych. Obniża poziom złego cholesterolu we krwi i udaremnia wchłanianie glukozy w przewodzie pokarmowym. Siemię lniane charakteryzuję się właściwościami przeciwmiażdżycowymi oraz przeciwzapalnymi. W naturalny sposób poprawia też nasze samopoczucie. Ze względu na fitoskładniki, pomaga utrzymać równowagę hormonalną u kobiet oraz zwiększyć płodność, czy złagodzić objawy menopauzy.
Warto zwrócić uwagę na to, jak należy je spożywać. Ze względu na dosyć sporą zawartość błonnika w ziarnach lnu należy stopniowo przyzwyczajać organizm do jego spożywania. Zaleca się zacząć od niedużej dawki, przykładowo 1 łyżeczki, a potem stopniowo ją zwiększać. Nie należy jednak przekraczać dawki 3 łyżeczek. Przed spożyciem siemię lniane należy zmielić, gdyż surowe ziarna mogą zawierać znikome ilości substancji szkodliwych, których organizm miałby problem się pozbyć.

Jaki rodzaj lnu wybrać?

linum-usitatissimum-844631_1280
Na rynku mamy szeroką ofertę różnych postaci siemienia lnianego. Istnieją dwie podstawowe odmiany lnu – brązowy i złoty len, a ich wartość odżywcza jest bardzo podobna. Ten drugi rodzaj jest trudniej dostępny i droższy, ale też ma lepszy smak i ciut więcej pozytywnych właściwości. Możemy wybrać siemię w postaci niełuskanych ziarenek, mielone, jak również w tabletkach. Dwa ostatnie są pozbawione cennych kwasów tłuszczowych. Wywar z siemienia lnianego może być stosowany do płukania jamy ustnej. Pęczniejące nasiona pomagają w pozbywaniu się problemu z zaparciami. Przyspieszają przemianę materii, pęczniejąc w jelicie grubym wzmagają ruchy robaczkowe, znacznie ułatwiając wypróżnianie. Rozdrobniony i wymieszany len z wodą można stosować jako okłady na wrzody i na zapalenie tkanki podskórnej. Wywar z nasion może być stosowany w zapaleniu żołądka i uszkodzeniu błony śluzowej. Warto również dodać, że siemię lniane jest bardzo kaloryczne, gdyż 1 łyżeczka, czyli około 9g nasion lnu zwyczajnego dostarcza organizmowi aż 46 kcal. Nasiona te cechuje również krótki okres przydatności do spożycia z powodu wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Może być spożywany w postaci wywarów, jak również z kanapkami czy różnego rodzaju sałatkami. Siemię należy przechowywać w szczelnie zamkniętym, najlepiej ciemnym słoiku. Warto wzbogacić swoją dietę o 1-2 łyżki ziaren spożywanych codziennie, gdyż dostarczą one dawkę wartościowych kwasów Omega-3, które zapewniają ochronę przed nowotworami, chorobami serca, a także cukrzycą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *