Pasożyty w ludzkim organizmie – dolegliwość trudne do rozpoznania

19290103662_e2e16448a6_b

Choroby pasożytnicze większości z nas kojarzą się z krajami rozwijającymi się, gdzie warunki sanitarne i poziom higieny pozostawiają wiele do życzenia. Takie myślenie jest jednak błędne. Jak pokazują badania Światowej Organizacji Zdrowia, pasożyty atakują nawet mieszkańców państw wysokorozwiniętych. Statystyki dla wielu z nas mogą być szokujące. Okazuje się, że na świecie dziewięć na dziesięć osób jest dotkniętych jakąś formą pasożyta. Tym, co powinniśmy zrobić jest zebranie jak największej ilości informacji o chorobach pasożytniczych. Dzięki wiedzy w tym zakresie będziemy wiedzieć jak rozpoznać choroby pasożytnicze i w jaki sposób się przed nimi chronić.

Pasożyty – jak można się nimi zarazić?

cayenne-tick-542169_1280

Zarażenie się pasożytem jest niesamowicie proste, niezależnie od kraju, w którym mieszkamy. Większość pasożytów dostaje się do naszego organizmu z naszej winy. Najpowszechniejszymi przyczynami są problemy z zachowaniem higieny, a także jedzenie niektórych produktów. Większość z nas nie traktuje wystarczająco poważnie obowiązku mycia produktów spożywczych. Często też robimy to niedokładnie. Niemyte owoce i warzywa są prawdziwym siedliskiem pasożytów. Sposobów na zarażenie się pasożytem jest jednak znacznie więcej. Niemycie rąk po korzystaniu z toalety to tylko jeden z nich. Powszechnym sposobem przenoszenia się pasożytów jest kontakt z osobą, która jest już ich nosicielem. Lekarze określają niektóre choroby pasożytnicze wręcz jako rodzinne. Niekiedy możemy się zarazić poprzez kontakt z przedmiotami z którymi miała styczność osoba cierpiąca na chorobę pasożytniczą. Warto pamiętać, że znaczna część pasożytów może żyć na pościeli i ręcznikach nawet przez długie miesiące.

Wieloma pasożytami możemy się zarazić za sprawą jedzenia surowego mięsa. W naszym kraju ogromną popularnością cieszą się takie dania jak sushi, czy tatar. Pamiętajmy, że jeżeli decydujemy się na spożywanie surowych ryb, jaj i mięsa, musimy być w stu procentach pewni, że pochodzą one z bezpiecznego źródła. Jeżeli nie mamy takiej pewności, powinniśmy się liczyć z ryzykiem zarażenia tasiemcem. Kiedy nie możemy sobie odmówić naszego ulubionego sushi, upewnijmy się przynajmniej, że ryba, z której zostało ono przygotowane była głęboko zmrożona. Większość pasożytów ginie w temperaturze – 20 stopni Celsjusza. Jeżeli jesteśmy posiadaczami zwierząt powinniśmy dbać o ich regularne odrobaczanie. Dzięki profilaktyce jesteśmy w stanie uchronić siebie i naszych bliskich przed wieloma chorobami pasożytniczymi.

food-1406883_1280

Jakie są objawy pasożytów w naszym organizmie?

Choroby pasożytnicze są niezwykle trudne do zdiagnozowania, a to dlatego, że nie posiadają charakterystycznych objawów. Objawy mogą wskazywać na wiele innych schorzeń, dlatego często zanim rozpozna się u pacjenta pasożyta, ma on za sobą okres długiego i bezskutecznego leczenia farmakologicznego. Jednym z popularniejszych symptomów świadczących o tym, że nasz organizm został zaatakowany przez pasożyty jest stan chronicznego zmęczenia. Jesteśmy zmęczeni przez cały czas, niezależnie od tego ile czasu byśmy nie odpoczywali. Jeżeli zaczynamy szybko i bez przyczyny tracić na wadze, albo wręcz przeciwnie – przybieramy na wadze i mamy problemy ze schudnięciem, może to oznaczać, że nasz organizm został zaatakowany przez pasożyty. Brak apetytu lub nadmierny apetyt to symptomy, które towarzyszą wielu różnym schorzeniom, dlatego rzadko łączymy je z chorobami pasożytniczymi. Inne symptomy to problemy z układem pokarmowym – chorobom pasożytniczym mogą towarzyszyć biegunki, zwiększone skłonności do zaparć. Możemy mieć problemy z bólem mięśni i stawów, częściej niż kiedykolwiek nasz organizm zapada na różnego rodzaju infekcje.

Choroby pasożytnicze mają często wpływ na nasz układ nerwowy. Mogą im towarzyszyć takie stany jak drażliwość lub całkowita apatia. Często pojawiają się również bóle głowy. Pasożyty powodują także szereg problemów z naszą skórą. Objawem ich obecności w naszym organizmie może być tak pospolite schorzenie jak trądzik, kiedy indziej towarzyszy mu łuszczyca lub różnego rodzaju zmiany, które wyglądają na alergiczne.

Pasożyty w naszym organizmie – jak sobie z nimi radzić?

yellow-mite-847862_1280

Pasożyty, które atakują nasz organizm najczęściej to tasiemce, których długość dochodzi nawet do 10 metrów. Bardzo popularne są również owsiki, glista ludzka, wąsogłówka, węgorek jelitowy, pierwotniaki takie jak wiciowiec jelitowy. Ich wykrycie jest niekiedy bardzo trudne. Najczęściej w celu wykrycia obecności pasożytów wykonuje się badania kału. Trzeba zdawać sobie sprawę, ze takie badanie będzie skuteczne jeżeli odbędzie się w odpowiednim cyklu życia pasożyta. Z tego względu takie badania są często powtarzane. Jeżeli lekarze wykryją w naszym organizmie pasożyty, zazwyczaj przepisują nam leki przeciwpasożytnicze. Sami jesteśmy w stanie wspomóc leczenie przez włączenie do naszego jadłospisu niektórych produktów. W zależności od pasożyta, który zamieszkał w naszym organizmie, dobre efekty może dać spożywanie czosnku, pestek dyni i oleju z pestek dyni, pomocne jest włączenie do jadłospisu warzyw i owoców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *