Ostropest plamisty – niezbędny nie tylko naszej wątrobie

thistle-413715_1280

Ostropest jest rośliną bardzo powszechnie występującą na terenie naszego kraju. Miejscem jego pochodzenia są kraje śródziemnomorskie, choć obecnie rozprzestrzenił się na całym niemal świecie. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę z jego niezwykłych właściwości prozdrowotnych. Często traktujemy traktujemy tę roślinę jako chwast, przechodzimy obok niej obojętnie zamiast korzystać z licznych dobrodziejstw, które nam oferuje.

Ostropest plamisty a wątroba

milk-thistle-676938_1280

Osoby, które interesują się zdrowym odżywianiem słusznie kojarzą ostropest plamisty z pozytywnym wpływem na wątrobę. Roślina ta wykazuje silne właściwości, które chronią naszą wątrobę. W przypadku zatrucia, czy uszkodzenia tego narządu ostropest jest bardzo pomocny przy regeneracji. Działanie ostropestu jest na tyle silne, że jest on w stanie ochronić naszą wątrobę i nerki nawet przed tak szkodliwymi substancjami jak zawarta w muchomorze sromotnikowym mykotoksyna. Z powyższych powodów jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Pomaga on przy zwykłych problemach trawiennych, jest skuteczny również w sytuacjach, kiedy nasza wątroba cierpi w wyniku uszkodzeń spowodowanych nadmiernym spożywaniem alkoholu, czy wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C. Ostropest wykazuje skuteczne działanie u osób cierpiących na choroby nowotworowe i AIDS. Dolegliwości te wiążą się bowiem z koniecznością przyjmowania bardzo negatywnie wpływających na naszą wątrobę leków. Ostropest sprawia, że komórki wątroby zaczynają szybko się regenerować, mało tego jego oddziaływanie przyspiesza tworzenie się nowych komórek. Ostropest jest zalecany wszystkim tym, którzy cierpią lub cierpieli na chorobę alkoholową. Nadmierne spożycie alkoholu niszczy komórki naszej wątroby i zatruwa organizm. Ostropest może być bardzo pomocny w odzyskaniu równowagi.

thistle-201844_1280

Tym co decyduje o niesamowitych właściwościach leczniczych ostropestu jest przede wszystkim kompleks flawonolignanów, znany jako sylimaryna. Jest ona bardzo silnym przeciwutleniaczem, który skuteczniej niż inne tego typu substancje usuwa komórki nowotworowe z naszego organizmu. Ostropest wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Ma on właściwości neutralizujące działanie leukotrienów, czyli lipidów odpowiedzialnych za stany zapalne naszej wątroby. Spożywanie ostropestu może pomóc również osobom cierpiącym z powodu zbyt wysokiego poziomu cholesterolu – zdecydowanie obniża on jego poziom. Chroni również nasz organizm przed miażdżycą. To jednak nie koniec leczniczych właściwości tej rośliny. Jej spożywanie polecane jest wszystkim chorującym na kamicę nerkową, czy zapalenie woreczka żółciowego. Właściwości Silybum marianum okazać się pomocne jeżeli cierpimy na bóle głowy typu migrenowego. Choć ich pochodzenie nie jest dla współczesnej medycyny jeszcze jasne, zaobserwowano, że regularne spożywanie ostropestu znacznie łagodzi objawy. Ostropest może pomóc kobietom zmagającym się z endometriozą, ponieważ pomaga skrócić czas krwawienia miesiączkowego. Zalecany jest także w przypadku żylaków odbytu, krwawień jelitowych, jego działanie może powstrzymać krwawienie z nosa. Ostropest skutecznie uszczelnia naczynia krwionośne. Co bardzo istotne ostropest plamisty jest całkowicie bezpieczny dla naszego organizmu. Nie wykazuje żadnych efektów ubocznych nawet, kiedy stosujemy go przez dłuższy czas. Jedynym efektem niepożądanym jest możliwość działania przeczyszczającego przy nadmiernym spożyciu.

Ostropest plamisty – roślina lecznicza znana od pokoleń

silybum-marianum-848753_1280

Ostropest i jego właściwości lecznicze są nam znane nie od dziś. Pisał o nich już Teofrast żyjący w trzecim wieku przed naszą erą. Roślina ta oprócz sylimaryny zawiera również flawonoidy, histaminę i tyraninę, fitosterole, białka, garbniki, cenne dla naszego zdrowia witaminy C, E i K, śluz, sole mineralne, czy kwasy organiczne. Dużym uznaniem cieszy się olej z ostropestu, w którym zawartość kwasu linolowego przekracza 50%. Oprócz właściwości prozdrowotnych roślina ta znajduje zastosowanie również w kosmetyce. Szczególną popularnością jeżeli chodzi o zastosowanie w kosmetyce cieszy się olej z ostropestu. Jeżeli cierpimy z powodu suchej skóry z objawami starzenia, olej z ostropestu jest dla nas stworzony. Świetnie nawilża on naszą skórę, a dzięki witaminom E i C przyspiesza jej regenerację, spłyca drobne zmarszczki.

Ostropest możemy spotkać zarówno w formie zmielonych owoców, jak i suplementów diety sprzedawanych w formie tabletek. Na półkach sklepów ze zdrową żywnością znajdziemy również olej z ostropestu. Jeżeli decydujemy się na ostropest mielony, możemy stosować go w postaci naparu, warto jest posypywać nim również kanapki. Olej świetnie sprawdza się w różnego rodzaju sałatkach. Jeżeli mamy problemy z wątrobą, ostropest powinien zajmować ważne miejsce w naszej diecie. Roślina wspiera nasz układ trawienny, dzięki czemu przy regularnym jej spożywaniu odczujemy w tej kwestii znaczną poprawę. Należy jednak zaznaczyć, że jeżeli chcemy odczuć pozytywne działanie ostropestu musimy stosować go regularnie przynajmniej przez miesiąc.

Ostropest w ofercie sklepu naturalna spiżarnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *