Olej rzepakowy – zdrowie na naszych stołach

 

blossom-657885_1280

Olej rzepakowy jest produktem, który gości w większości polskich kuchni. Jest powszechny ze względu na przystępne ceny, jednak zazwyczaj go nie doceniamy. Czytamy o cudownych właściwościach oliwy z oliwek i innych olejów, które nie są ogólnie dostępne za sprawą dużo wyższych cen. Mało kto zdaje sobie sprawę, że olej rzepakowy należy do jednych z najzdrowszych tłuszczy. Okazuje się, że nie musimy szukać drogich olejów, żeby mieć w swoim menu produkt najwyższej jakości.

Mity o oleju rzepakowym

field-of-rapeseeds-261077_1280

Olej rzepakowy nie cieszy się najlepszymi opiniami w naszym społeczeństwie. Negatywne oceny dotyczą jednak nieaktualnej już sytuacji. Prawdą jest, że olej rzepakowy, który sprzedawany był w naszym kraju miał negatywny wpływ na ludzki organizm. Wszystko to za sprawą kwasu erukowego, który niegdyś występował w olejach rzepakowych w dużym stężeniu. Długotrwałe spożywanie oleju z zawartością kwasu erukowego mogło skończyć się nawet uszkodzeniem mięśnia sercowego. W Stanach Zjednoczonych istniał kiedyś zakaz sprzedawania oleju rzepakowego. W przeciągu lat sytuacja jednak diametralnie się zmieniła. Olej rzepakowy produkowany w naszym kraju został ulepszony. Przepisy narzucone przez Unię Europejską wymagają, żeby olej z rzepaku produkowany w krajach UE posiadał mniej niż jeden procent kwasu erukowego. Polscy producenci dostosowali się więc do europejskich norm, tworząc tym samym tak świetny produkt jakim jest wytwarzany obecnie olej rzepakowy.

Olej rzepakowy skarbnicą witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych

field-of-rapeseeds-1380239_1280

Dobrej jakości olej rzepakowy, który możemy znaleźć na półkach naszych sklepów zawiera cenne dla naszego zdrowia witaminy – A, E, K, D, które wykazują dobroczynne działanie między innymi na nasz wzrok i stan naszej skóry. Witamina K pozytywnie wpływa na krzepliwość naszej krwi, jest również niezbędna dla naszych kości. Podobnie działa także witamina D, która dodatkowo pozytywnie wpływa na działanie układu krążenia, reguluje także pracę naszych mięśni. Sekretem dobroczynnego działania oleju rzepakowego nie są jednak witaminy, a kwasy tłuszczowe w nim zawarte. Uściślając jeszcze bardziej – kluczem są tu proporcje kwasów omega-6 i omega-3. Olej rzepakowy zawiera dwie części kwasów omega-6 przypadających na jedną część omega-3. Należy zaznaczyć, że takie proporcje są najbardziej optymalne dla naszego zdrowia. Żaden inny olej nie może się pochwalić takimi właściwościami. Przykładowo olej słonecznikowy, który stoi na sklepowych półkach obok oleju rzepakowego posiada proporcje 126:1. W świetle obecnej wiedzy wybór odpowiedniego oleju jest więc prosty.

Olej rzepakowy jest pożądany również ze względu na zawartość jednonasyconego kwasu oleinowego. Wyższą zawartość tego kwasu posiada jedynie oliwa z oliwek. Jest on szczególnie cenny dla osób, które mają problemy z cholesterolem. Kwas oleinowy omega-9 wykazuje zdecydowane działanie zmniejszające ilość złego cholesterolu. Olej z rzepaku pozytywnie wpływa na pracę naszego serca i całego układu krążenia. Na jego spożywaniu zyskują również nasze nerki. Jego regularne dostarczanie minimalizuje ryzyko miażdżycy. Co ciekawe olej rzepakowy polecany jest również w sytuacjach, kiedy zależy nam na poprawianiu przemiany materii. Może być także skuteczny w przypadku objawów związanych z zapaleniem stawów.

Olej rzepakowy – cenne właściwości w naszej kuchni

field-of-rapeseeds-1433380_1280

Rzepak jest rośliną powszechnie uprawianą w Polsce i wielu innych krajach europejskich. Produkcja na tak wielką skalę sprawia, że olej z rzepaku możemy zakupić w bardzo przystępnych cenach. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego produktu, zastanówmy się do czego zamierzamy używać oleju rzepakowego. W sklepach dostaniemy zarówno oleje rzepakowe tłoczone na zimno, jak i oleje tłoczone na ciepło. Oleje tłoczone na zimno nie są oczyszczane, co sprawia, że zachowują niemal wszystkie cenne właściwości. Posiadają jednak jedną wadę – nie nadają się do smażenia. Olej rzepakowy tłoczony na zimno powinniśmy dodawać do dań nie wymagających obróbki termicznej. Będzie się on doskonale komponował ze wszelkiego rodzaju sałatkami i surówkami. Jeżeli szukamy oleju do smażenia, czy pieczenia powinniśmy wybrać rafinowany olej rzepakowy, który jest odporny na działanie wysokich temperatur. Jeżeli wybieramy olej rzepakowy, warto jest zakupić produkt z pierwszego tłoczenia, który będzie się charakteryzował najwyższą jakością.

Olej rzepakowy – walory smakowe

oilseed-rape-1361954_1280

Olej rzepakowy jest neutralny w smaku, posiada również słabo wyczuwalny zapach, co sprawia, że możemy wykorzystać go w przygotowaniu wielu potraw. Nie zmienia on ich właściwości organoleptycznych, a jedynie podkreśla naturalne walory produktów. Jeżeli oliwa z oliwek przytłacza nas swoim intensywnym smakiem i aromatem, zamieńmy ją na olej rzepakowy. Odczujemy zmianę smaku, nie tracąc cennych właściwości zdrowotnych potrawy. Według niektórych na korzyść oleju rzepakowego przemawia również jego konsystencja. Jest on stosunkowo rzadki, dlatego potrawy przygotowane z jego wykorzystaniem są łatwe do odsączenia. Fakt ten docenią przede wszystkim osoby dbające o szczupłą sylwetkę.

Olej rzepakowy w ofercie naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *