Olej lniany pokarm dla mózgu

olive-850336_1280

Olej lniany jest to bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, przede wszystkim niezbędnego kwasu Omega-3, który poprawia pracę mózgu, reguluje ilość hormonów w organizmie, a także wspiera procesy trawienne. Olej ten pozytywnie wpływa na kondycję układu krążenia, chroniąc przed chorobami. Dodatkowo jest niezwykle pomocny w odchudzaniu. Dlaczego jeszcze warto po niego sięgać?

Olej lniany pozyskiwany jest poprzez tłoczenie na zimno nasion lnu zwyczajnego, czyli rośliny oleistej pochodzącej z Bliskiego Wschodu. Otrzymany produkt posiada żółtawe zabarwienie, specyficzny zapach i lekko orzechowy, cierpki smak, który nie wszystkim musi przypaść do gustu. Już w czasach starożytnych jego zdrowotne właściwości doceniane były przez Greków i Rzymian. Lecznicze cechy oleju lnianego są wynikiem obecnych w nim bioaktywnych związków, zwłaszcza ok. 45% nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny Omega-3 i Omega-6 oraz lignanów.

flax-seed-983769_1280

Na co więc wpływają wyżej wymienione kwasy?
Z ich pomocą dochodzi do obniżenia poziomu „złego cholesterolu” LDL, przy jednoczesnym podwyższeniu tego „dobrego” cholesterolu HDL, także regularne spożywanie oleju lnianego ogranicza ryzyko wystąpienia chorób związanych z układem krążenia oraz zapobiega miażdżycy i udarom mózgu. Obecność wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w oleju lnianym ma bardzo duże znaczenie ze względu na fakt, że nasz organizm nie jest w stanie ich sam wytworzyć i muszą być one dostarczone wraz z pożywieniem. Odgrywają one główną rolę w prawidłowym transporcie lipidów we krwi, a szczególnie cholesterolu, obniżając przy tym jego ogólny poziom. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są podstawą budowy błon wszystkich komórek naszego ciała, a prócz tego biorą udział w stymulowaniu licznych procesów życiowych. Pomagają w syntezie substancji biologicznie czynnych regulujących ciśnienie tętnicze krwi, pracę układu sercowo-naczyniowego oraz ośrodkowego, a także obwodowego układu nerwowego. U kobiet regularne stosowanie oleju lnianego bardzo korzystnie wpływa na cykl miesiączkowy, regulując proporcje hormonów w organizmie kobiety, natomiast u kobiet po 50. roku życia łagodzi objawy menopauzy. Tymczasem u mężczyzn olej lniany stosowany jest pomocniczo przy leczeniu przerostu prostaty.

Olej lniany w odchudzaniu?

belly-2473_960_720

Olej lniany jest zalecany w walce ze zbędnymi kilogramami, gdyż obecne w nim lignany działają podobnie do żeńskich hormonów – estrogenów, które są odpowiedzialne za regulację gospodarki węglowodanowej, redukcję masy mięśniowej czy potęgowanie formowania się tkanki kostnej. Wprowadzenie oleju lnianego do naszej diety przyczyni się do przyspieszenia metabolizmu, tym samym ułatwiając przekształcenie pożywienia w energię zamiast w tłuszcz, a jednocześnie oczyści wątrobę, nasilając produkcję żółci, która ma za zadanie rozkładać tłuszcze, a także korzystnie wpływać na trawienie, poprzez wysoką zawartość błonnika. Jest on więc doskonały dla ludzi uprawiających sport. Bierze udział w transporcie tlenu i produkcji hemoglobiny, przez co zwiększa wydolność oraz wytrzymałość organizmu. Krew jest w stanie transportować więcej tlenu do komórek mięśniowych oraz ułatwiać komórkom absorbowanie składników, dzięki czemu znacząco skraca czas regeneracji.

Mówiąc w skrócie, stosowanie oleju lnianego ma przede wszystkim pomóc w podniesieniu odporności organizmu, w jego walce z przeciwciałami i negatywnymi ustrojami. Posiada on także właściwości, dzięki którym następuje regeneracja błon śluzowych przewodu pokarmowego. Dodatkowo nawilża i odżywia naszą skórę zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz. Zawarta w oleju lnianym witamina E, potocznie zwana witaminą młodości, chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem się. Widocznie oczyszcza skórę, pozostawiając ją wygładzoną oraz ułatwia leczenie chorób skóry. Wspomaga natłuszczanie, a także wzmacnianie skóry i włosów. Ale nie każdy olej lniany jest tak samo cenny. Najzdrowszy jest ten nieoczyszczony, ponieważ zawiera on najwięcej kwasów Omega-3 i należy go przechowywać w ciemnej butelce w lodówce. W „zwykłych” sklepach możemy także znaleźć oczyszczony olej lniany, ale z bardzo niską zawartością cennych dla organizmu kwasów Omega-3. Zwykle przechowywany jest on w butelce z jasnego szkła, w temperaturze pokojowej i posiada dużo mniejsze walory zdrowotne niż olej nieoczyszczony. Decyzja jak zwykle należy do nas.

Jak dawkować olej lniany?

Simple_Measuring_Cup
Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien przyjmować od 2 do 6 łyżek oleju lnianego dziennie. Należy jednak pamiętać, że olej ten zdecydowanie nie nadaje się do smażenia, gdyż w czasie obróbki termicznej traci on wszystkie cenne właściwości, dlatego też zalecana dzienna dawka powinna być spożywana na zimno. Zwiększenie zalecanej dawki nie spowoduje tycia, ponieważ jest on w pełni naturalnym, niemodyfikowanym produktem.

1280px-From_flax_to_linseed_oil.

Olej lniany w sklepie internetowym naturalna spiżarnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *