Wątroba – wiosenne porządki we własnym organiźmie

garlic-1081102_1280

Ciężkostrawna dieta, mała ilość ruchu, stres, toksyny – to wszystko wpływa na nasze ciało i samopoczucie. Nieodpowiedni tryb życia prowadzi do chorób i chronicznego zmęczenia. Wiosną warto zadbać o siebie i rozpocząć dietę oczyszczającą. Na pierwszy ogień idzie wątroba.
Wątroba jest wielofunkcyjnym organem, odpowiedzialnym za oczyszczanie organizmu. Wspomaga trawienie, reguluje poziom tłuszczów i hormonów. Nie jest unerwiona, zatem nie czujemy, gdy jej coś doskwiera. Choć ma zdolności do samoregeneracji, zła dieta negatywnie na nią wpływa. Jeśli wątroba jest zbyt obciążona, przestaje sobie radzić i zaczyna powiększać. Efektem tego jest uczucie ucisku na sąsiadujące narządy, chociażby jelita i żołądek. Ze względu na swoją funkcję, wątroba jest narażona na wiele dolegliwości, np. marskość, stłuszczenie niealkoholowe, wirusowe zapalenie i inne. Dlatego tak bardzo ważne jest, by ją regularnie oczyszczać.

Wątroba, czyli filtr działający bez wytchnienia

477995539_1280x720
Wszystko, co trafia do naszego organizmu, musi przejść przez wątrobę. Zarówno pożywienie, jak medykamenty. Wszelkie leki, hormony, metale ciężkie, a także konserwanty z jedzenia przechodzą przez ten organ i pozostawiają w nim ślad. Wątroba ma za zadanie sobie z nimi poradzić. Nic więc dziwnego, że narząd nie zawsze nadąża z oczyszczaniem ciała.
To właśnie dzięki wątrobie uzyskujemy z pożywienia cenne substancje. Do niej bowiem należy rozłożenie białek na aminokwasy, budujące nasze tkanki. Odpowiada również za właściwe krzepnięcie krwi i produkuje żółć. Dzięki temu możliwe jest strawienie tłuszczów i wchłanianie witamin.
Wątroba pełni też funkcję swoistego magazynu. Glukozę przetwarza na glikogen i rozkłada wtedy, gdy organizmowi brakuje energii. Wówczas na nowo zamienia go w glukozę i wysyła do krwi, niczym zapasowe paliwo. W podobny sposób magazynuje tłuszcze. W narządzie gromadzone są cenne witaminy i minerały, m.in. żelazo oraz witaminy A, B i D.

Szkodliwe obciążniki
Choć zdajemy sobie sprawę ze szkodliwości niektórych substancji, rzadko zadajemy pytanie, co tak naprawdę szkodzi wątrobie. Warto zapoznać się z listą produktów, które najbardziej obciążają ten narząd. Dzięki temu będziemy mogli ograniczyć spożywanie niektórych substancji lub też zupełnie zmienić styl życia na zdrowszy.

tablets-1060885_1280

Wszelkie leki negatywnie wpływają na wątrobę. Organ magazynuje substancje chemiczne, a poprzez działanie niektórych zmienia nawet swój kolor. Dlatego tak ważne jest, by z rozwagą stosować różnego typu medykamenty. Zaczynając od tabletek przeciwbólowych, a kończąc na zwykłej aspirynie. Osoby, które na stałe przyjmują jakiekolwiek leki, powinny szczególnie zadbać o wątrobę i jej oczyszczenie. Jednak w tym celu należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym bądź lekarzem pierwszego kontaktu.

Tłuszcz to drugi wróg wątroby. Szczególnie ten pochodzący od zwierząt, z nabiału (mleka, serów) oraz smażony. Podobnie niebezpieczne jest przejadanie się oraz nieodpowiednie łączenie produktów spożywczych. Należy też ograniczyć spożywanie cukru i sztucznie przetworzonego pożywienia, bogatego w konserwanty.

cheese-2785_1280
Kolejnymi szkodnik naszej wątroby to… styl życia. Stres, niedosypianie, przepracowanie sprawiają, że narząd jest permanentnie obciążony i gorzej funkcjonuje. A przecież wątroba działa cały czas, nawet gdy my odpoczywamy. Wszelkie używki, np. palenie papierosów czy picie alkoholu to kolejni złoczyńcy dla naszego cudownego organu.

Jak i kiedy oczyszczać wątrobę?
Oczyszczanie wątroby powinniśmy przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Osoby przewlekle chore i zażywające leki muszą zgłosić ten zamiar lekarzowi. Kurację najlepiej rozpocząć, gdy mamy wolne, np. podczas urlopu lub wakacji. Oczyszczanie wątroby wiąże się z dietą, co może prowadzić do kilkudniowego osłabienia organizmu.
Oczyszczanie wątroby trwa około ośmiu tygodni. W tym czasie należy wprowadzić kilka nawyków, zmienić sposób żywienia i włączyć do diety niektóre substancje. Po pierwsze, pijmy dużo wody. Usuwa toksyny, usprawnia działanie narządów wewnętrznych i reguluje temperaturę ciała.

water-1442909_1280

Zacznijmy się też ruszać, na początek może być to zwykły spacer, basen czy jazda na rowerze. Jedzmy pięć lub sześć małych posiłków dziennie, zamiast trzech dużych. Pijmy zieloną herbatę oraz naturalne, świeżo wyciskane skoki owocowe i warzywne. Na czas oczyszczania zrezygnujmy z alkoholu, słodyczy, czerwonego mięsa, białego pieczywa, orzechów oraz nabiału, ograniczmy również palenie papierosów. Wprowadźmy do diety produkty organiczne, które zawierają mniej szkodliwych konserwantów.
Produkty, które powinniśmy spożywać podczas diety oczyszczającej to ryby, pieczywo pełnoziarniste oraz różnego typu warzywa, szczególnie marchew, czosnek, zielenina, buraki. Należy włączyć też olej z ostropestu, oliwę z oliwek, nasiona i zioła. Słodkości skutecznie zastąpią świeże i suszone owoce, miód, melasa oraz dobrej jakości chałwa.

halva-589738_1280

Na wiosnę zrób generalne porządki również w swoim ciele. Dieta oczyszczająca odciąży ciało, a Ty zyskasz więcej energii. Dzięki temu na pewno dobrze wykorzystasz ciepłe miesiące, ciesząc się dobrym zdrowiem, na długo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *