Czy leki przeciwbólowe są bezpieczne?

medications-257344_1280

W Polsce wiele leków przeciwbólowych możemy kupić w zwykłych sklepach, czy na stacjach benzynowych. Najpopularniejsze leki przeciwbólowe sprzedawane w naszym kraju bez recepty to preparaty oparte na takich substancjach jak kwas acetylosalicylowy, paracetamol, czy ibuprofen. Zanim po nie sięgniemy upewnijmy się, czy są dla nas bezpieczne.Czy leki przeciwbólowe są bezpieczne dla naszego zdrowia?

Znaczna część z nas bierze leki przeciwbólowe kiedy tylko zaczyna odczuwać ból. Dyskomfort z nim związany jest tak silny, że zazwyczaj nie zastanawiamy się jakie leki przyjmujemy, mało kto decyduje się na czytanie ulotki dołączonej do opakowania.ache-19005_1280 Uważamy, że skoro dany lek możemy kupić w naszym sklepie osiedlowym, z pewnością nie może on stanowić zagrożenia dla zdrowia. Jest to podejście błędne, które może nam bardzo zaszkodzić. Nie mówiąc już o tym, że zażywamy leki przeciwbólowe, żeby stłumić przewlekły ból, zamiast udać się z naszym problemem do lekarza, nawet skład pewnych leków może być dla niektórych osób szkodliwy.

Pewna część społeczeństwa jest uczulona na substancje, które znajdują się w lekach przeciwbólowych. Nieodpowiedzialne zażywanie pierwszych lepszych tabletek zakupionych w supermarkecie może skończyć się dla nas tragicznie. Warto zdawać sobie sprawę, że nawet leki przeciwbólowe sprzedawane bez recepty, jeżeli przyjmujemy je w zbyt dużych dawkach mogą okazać się dla nas toksyczne. Niebezpieczne może być łącznie jednych leków przeciwbólowych z innymi lub też łączenie leków przeciwbólowych z innego rodzaju lekami. Zanim zdecydujemy się na łączenie medykamentów powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Błędem, który popełniają niektórzy z nas jest łączenie leków przeciwbólowych z alkoholem, są tacy, którzy decydują się na leczenie nimi kaca. Takie podejście jest ryzykowne dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że pewne leki przeciwbólowe nie mogą być przyjmowane przez dzieci lub kobiety w ciąży. Takie informacje możemy znaleźć na ulotkach preparatów przeciwbólowych. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybór odpowiedniego dla nas leku przeciwbólowego wspólnie z naszym lekarzem. Dobrze jest również być świadomym, że pewne leki są bezpieczne jedynie w określonych ilościach. Kiedy spożywamy ich zbyt dużo i zbyt często, mogą przyczynić się do uszkodzeń narządów wewnętrznych. Część z nas decyduje się na zażycie większej ilości preparatów uśmierzających ból w nadziei na silniejszy efekt przeciwbólowy. Takie podejście się jednak nie sprawdza. Większość leków ma pewną granicę, do której działa przeciwbólowo. Jeżeli przyjmiemy większą dawkę leku, działanie preparatu nie będzie silniejsze, jednak my będziemy narażeni na jego skutki uboczne.

Kwas acetylosalicylowy – jeden z najstarszych leków przeciwbólowych

Aspirine_macro_shot

Leki zawierające kwas acetylosalicylowy były znane już przed naszą erą. Pierwotnie podawano je pod postacią wywaru z kory wierzbowej. Działały przeciwzapalnie, uśmierzały gorączkę i łagodziły ból. Obecnie najpopularniejszym w naszym kraju lekiem zawierającym kwas acetylosalicylowy jest Aspiryna, równie dużą popularnością cieszy się Polopiryna. Kwas acetylosalicylowy dodawany jest także do wielu innych leków. Chociaż leki te sprzedawane są bez recepty i ogólnodostępne, powinniśmy być świadomi, że nie możemy spożywać dużych ich ilości bezkarnie. Warto kierować się tu zaleceniami lekarza, a jeszcze lepiej – dodać własny rozsądek. Kwas acetylosalicylowy przyczynia się do zmniejszania krzepliwości krwi, co jeżeli tylko wykorzystamy tę właściwość mądrze, może być jego dużym atutem.

Leki zawierające kwas acetylosalicylowy w żadnym wypadku nie powinny być podawane osobom cierpiącym na problemy związane z zaburzeniami krzepliwości krwi. Musimy zdawać sobie sprawę, że preparaty takie jak aspiryna podrażniają błonę śluzową żołądka i dwunastnicy. Nie powinno się ich więc przyjmować w dużych ilościach. Kwas acetylosalicylowy może spowodować u dzieci tzw. zespół Reya objawiający się obrzękami mózgu i niewydolnością wątroby, dlatego leki tego typu powinny być podawane najmłodszym z rozwagą.

Paracetamol – bezpieczny lek przeciwbólowy?

6708719835_b2f15fc2e3_b

Paracetamol uważany jest za jeden z bezpieczniejszych leków przeciwbólowych. Można go podawać zarówno dzieciom, jak i kobietom w ciąży. Działa on przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, nie pomaga jednak w stanach zapalnych. Chociaż cieszy się pozytywnymi opiniami, w żadnym wypadku nie może być stosowany po spożyciu alkoholu. W połączeniu z alkoholem paracetamol może być przyczyną marskości wątroby.

Ibuprofen – skuteczny lek przeciwbólowy i przeciwzapalny?

6820556819_87811ffd20_b

Leki zawierające ibuprofen cieszą się dużą popularnością w naszym kraju. Wybierane są częściej niż paracetamol, ponieważ działają zarówno przeciwbólowo, jak i przeciwzapalnie. Ich atutem jest fakt, że są stosunkowo szybko wydalane z naszego organizmu. Ibuprofen jest bezpieczny dla naszej wątroby, nie oznacza to jednak, że możemy przyjmować go w dużych ilościach. Efektem ubocznym działania leków zawierających ibuprofen jest podrażnienie żołądka, w skrajnych sytuacjach mogą wystąpić nawet krwawienia z przewodu pokarmowego. Leków tego typu nie można łączyć z alkoholem.

Naturalna spiżarnia sklep ze zdrową i ekologiczną żywnością nie tylko dla wegan i wegetarian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *