Mąka bezglutenowa w kuchni – nauka gotowania od podstaw

eggs-1490016_1280

Współcześnie coraz więcej osób decyduje się zrezygnować z glutenu. Choć celiakia i alergie na gluten zdarzają się stosunkowo rzadko (celiakia dotyczy jednego procenta społeczeństwa), popularna stała się opinia, że gluten może szkodzić. W związku z tym dieta bezglutenowa staje się coraz bardziej popularna. Należy zdawać sobie sprawę, że stosowanie diety bezglutenowej wiąże się z pewnymi trudnościami. Zamiana tradycyjnej mąki na produkt nie zawierający glutenu wiąże się z koniecznością nauki przygotowywania niektórych potraw od początku.

Mąka bezglutenowa jako zamiennik tradycyjnej mąki

Stosowanie glutenu w kuchni niesie ze sobą szereg korzyści. To właśnie gluten odpowiada za konsystencję produktów zbożowych. Dzięki niemu są one elastyczne, mają swoistą klejącą konsystencję.

bread-1240977_1280

Produkty wykonane z mąki bezglutenowej będą charakteryzowały się innymi właściwościami. Musimy liczyć się z tym, że ciasto upieczone z mąki bezglutenowej może być bardzo kruche, będzie się rozsypywać, co nie wszystkim się spodoba. Dobrą wiadomością dla tych, którzy z jakichś przyczyn muszą rozpocząć dietę opierającą się na produktach bez glutenu jest fakt, że na rynku dostępnych jest wiele produktów, które możemy wykorzystać w naszej kuchni. Pieczenie z mąki bezglutenowej nie jest tak proste jak przy użyciu tradycyjnej mąki, jednak istnieje szereg sposobów na zapewnienie naszym wypiekom satysfakcjonującej konsystencji i wybornego smaku.

bun-268237_1280

Mąki bezglutenowe posiadają bardzo zróżnicowane właściwości. Jeżeli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z kuchnią bezglutenową musimy nauczyć się poprawnego wykorzystywania dostępnych nam produktów. Konkretna mąka może się nam bowiem wydać bezużyteczna, ale jeżeli połączymy ją z inną może się okazać, że otrzymamy produkt o bardzo ciekawych właściwościach. W diecie bezglutenowej powszechnie wykorzystuje się takie mąki jak mąka ziemniaczana, kukurydziana, gryczana, ryżowa, jaglana, sojowa, z ciecierzycy, tapioka i wiele innych. Osoby zaprawione z przygotowywaniu posiłków zgodnie z zasadami diety bezglutenowej potrafią łączyć poszczególne mąki w taki sposób, żeby otrzymać pożądane właściwości. Nie sposób pominąć walorów odżywczych mąk bezglutenowych. Mieszając ze sobą zupełnie różne gatunkowo mąki otrzymujemy produkt niesamowicie bogaty w składniki odżywcze. Jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z dietą bezglutenową, dobrze jest skorzystać ze sprawdzonych przepisów lub zakupić gotowe mieszanki mąk bezglutenowych przeznaczone do przygotowywania określonych potraw. W ten sposób unikniemy wielu błędów, a nasza kuchnia szybko stanie się zarówno zdrowa jak i smaczna.

Mąka bezglutenowa – jak sobie z nią radzić?

hands-731241_1280

Jako, że na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju mąk bezglutenowych, dobrze byłoby zapoznać się z właściwościami każdej z nich. Poznawanie nowych produktów może być ciekawe i inspirujące. Niektóre mąki lub ich mieszanki będą świetnie nadawały się do słodkich wypieków, innych użyjemy raczej do wyrobu naleśników i pierogów, jeszcze inne świetnie sprawdzą się do zagęszczania zup i sosów. Przykładowo wyrabiana z gryki mąka gryczana cechuje się bardzo intensywnym, charakterystycznym smakiem, który nie będzie pasował wszystkim. Zdecydowanie nie poleca się jej do przygotowywania słodkich wypieków. Żeby złagodzić jej intensywny smak i aromat zazwyczaj miesza się ją z inną mąką. Mąka gryczana świetnie sprawdza się jako baza do naleśników, czy chleba. Warto włączyć ją do swojej diety ponieważ jest bogata w żelazo, wapń, potas, jest również źródłem cennych dla naszego układu nerwowego witamin z grupy B. Równie wartościowym składnikiem diety bezglutenowej jest mąka jaglana. Jest ona bardzo bogata w składniki odżywcze. Zawiera dużo białka, wapnia, witamin z grupy B. Jest polecana również ze względu na fakt, że jest produktem zasadotwórczym. Mąka jaglana jest sucha, a więc pochłania dużo wilgoci. Często łączona jest z innymi mąkami. Mąka z soi natomiast jest bardzo bogata w białko, żelazo, magnez, wapń i cynk. Dzięki swojej strukturze zapewnia potrawom kleistość. Zanim użyjemy jej do wypieków upewnijmy się, że nie przeszkadza nam jej charakterystyczny zapach, którego trudno jest się pozbyć. Popularna w kuchni bezglutenowej mąka kukurydziana zapewnia naszym wypiekom lekkość i charakterystyczny żółty kolor. Dobrze miesza się z innymi mąkami. Jest również bogata w wartości odżywcze – witaminy z grupy B, witaminy A i E, a także minerały – magnez, potas, fosfor, selen, czy kobalt. Upieczemy z niej wielkanocną babkę, jest również doskonała do wypieku tortilli.

bread-1460403_1280

Mąki bezglutenowe mają słabsze właściwości wiążące, dlatego często używa się dodatków, które rozwiązują ten problem. Do wypieków świetnie sprawdza się marcepan, który wiąże ciasto, a dodatkowo nadaje mu doskonałego smaku i aromatu. Mąki bezglutenowe to również mąki wytwarzane z orzechów, sezamu, kokosa. Nadają one wypiekom i deserom doskonałych walorów smakowych a także cennych wartości odżywczych. W kuchni bezglutenowej wykorzystuje się również mąkę z nasion słonecznika, czy mąkę z pestek dyni.

Mąka bezglutenowa w ofercie sklepu naturalna spiżarnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *