złote mleko (kurkuma) – napój dobry na wszystko?

3769698051_71438de2e3_b

Złote Mleko – napój dobry na wszystko

W myśl znanego powiedzenia „nie wszystko złoto, co się świeci”, można by pomyśleć, że Złote Mleko, to nic innego jak kolejny wymysł osób przesiąkniętych ideą zdrowego żywienia. Jednak nic bardziej mylnego, bo napój ten, przygotowany z mleka i kurkumy, znany był już w starożytnej indyjskiej Ajuwerdzie tysiące lat temu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o Złotym Mleku oraz powody, dla których warto codziennie wychylić szklankę tego napoju.

Składniki Złotego Mleka

Curcuma_longa_roots
Złote mleko to nic innego jak połączenie mleka (w wersji wegańskiej oczywiście w formie roślinnej – można wykorzystać dowolnie wybrane np. kokosowe, migdałowe, owsiane) oraz kurkumy. I to właśnie ta niepozorna przyprawa gra w omawianym napoju pierwsze skrzypce. Kurkuma jest bowiem jedną z najzdrowszych przypraw o jakich możemy tylko pomyśleć. Co więcej, przyprawą o udowodnionych przeciwzapalnych, przeciwwirusowych, antybakteryjnych, antyoksydacyjnych i antynowotworowych właściwościach. Kurkuma poprawia pracę mózgu, jest pomocna w zaburzeniach trawienia, wspomaga prace wątroby, pomaga utrzymać serce i układ krążenia w dobrej kondycji. W indyjskiej medycynie ajuwerdyjskiej uznawana jest za jeden z najistotniejszych leków, a największy na świecie Instytut ds. Nowotworów za sprawą licznych badań uznał kurkuminę, czyli związek chemiczny występujący w kurkumie, za silny naturalny środek przeciwnowotworowy.
Przyznacie, że powyższe informacje brzmią imponująco, prawda? Na nic jednak zda się przygotowywanie naszej mikstury jeśli w składnikach nie znajdzie się pieprz. Dzieję się tak, ponieważ kurkumina bardzo kiepsko wchłania się przez nasz organizm. Aby została przyswojona należy ją zmieszać właśnie z czarnym pieprzem. Piperyna w nim zawarta polepsza wchłanianie kurkuminy nawet tysiąckrotnie.
Co nie mniej ważne, aby kurkumina była jeszcze lepiej przyswojona przez organizm, konieczny jest także olej/tłuszcz. Najprostszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w olej kokosowy – będzie idealnym składnikiem naszej mieszanki.

Jak przygotować Złote Mleko

Turmeric-powder
Istnieje wiele przepisów mówiących o tym w jaki sposób przygotować Złote Mleko. Większość  jednak sprowadza się do wykorzystania 4, ewentualnie 5 składników, a więc nie ma mowy by coś tutaj nie wyszło. Potrzebne składniki omówiliśmy powyżej, teraz pozostaje nam je odpowiednio połączyć.
Pierwszą rzeczą jaka musimy zrobić jest pasta z kurkumy – rzecz niezwykle prosta w przygotowaniu. Aby ją przyrządzić należy zmieszać sproszkowaną, świeżą kurkumę z wodą, olejem kokosowym oraz odrobiną pieprzu i podgrzewać kilka minut do momentu aż nasza mieszanka nabierze konsystencji gęstej pasty. Pamiętamy by do mieszania używać drewnianej łyżki. Gotową pastę przekładamy do słoiczka i przechowujemy w lodówce nawet do 3 tygodni. Z ilością składników można eksperymentować, jednak wydaje się, że najlepsze ilości to: ¼ szklanki kurkumy, ½ szklanki wody, do tego łyżka oleju kokosowego i ¼ łyżeczki czarnego pieprzu.
Potem już tylko każdorazowo w kubku ciepłego mleka rozpuszczamy pół łyżeczki (lepiej zacząć od mniejszych ilości) kurkumowej pasty i wypijamy ze smakiem. Można także nasz napój dosłodzić np. syropem klonowym, ewentualnie jeśli ktoś używa – miodem.

Turmeric_Tea_Cup

Tradycyjny ajuwerdyjski napój rozgrzewający jakim jest Złote Mleko, to idealny i prosty sposób, aby włączyć do naszej diety cudowną w swoim działaniu kurkumę, nie wydając przy tym wielu pieniędzy i nie poświęcając temu zbyt wiele czasu. Złote Mleko sprawdzi się nie tylko jako fantastyczny napój rozgrzewający na chłodne zimowe (ale nie tylko) wieczory. Jego regularne spożywanie naturalnie podnosi odporność organizmu, a przy zastosowaniu go w czasie infekcji, znacznie skraca czas jej trwania. Napój jest także pomocny przy kłopotach ze snem, gdyż pomaga wyciszyć i uspokoić organizm ułatwiając zasypianie. Na zdrowie!

Kurkuma w sklepie internetowym naturalna spiżarnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *