Gluten – wpływ na nasze zdrowie

corn-1185447_1280

Gluten jest białkiem, które występuje w ziarnach niektórych zbóż. To on sprawia, że wyroby zbożowe są w charakterystyczny dla siebie sposób elastyczne i kleiste. W ostatnich latach jego temat stał się bardzo popularny w środowiskach zainteresowanych zdrowym żywieniem. Obecnie dużo mówi się o alergiach na gluten i celiakii, czyli trwałej niemożności spożywania tego białka. Kwestia glutenu jest bardzo kontrowersyjna. Obecnie możemy odnaleźć skrajnie różne opinie na jego temat.

Gluten, czyli białko pochodzenia roślinnego

field-1283983_1280

Gluten występuje w ziarnach zbóż. W zależności od gatunku zboża przybiera on inną nazwę. I tak gluten, który w dużych ilościach występuje w pszenicy nazywamy gliadyną i gluteiną, białko występujące w owsie to awenina, jęczmień zawiera hordeinę, w życie obecna jest sekalina. Jeżeli cierpimy na celiakię lub nietolerancję pokarmową każde z tych białek może nam zaszkodzić. Objawia się to w taki sposób, że nasz organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała, których działanie skierowane jest przeciwko spożywanemu białku. Jeżeli pomimo objawów nietolerancji pokarmowych nadal będziemy przyjmować gluten, może dojść do uszkodzenia lub wręcz całkowitego zniszczenia kosmków jelitowych, które służą nam do wchłaniania składników odżywczych zawartych w pożywieniu. Kolejnym etapem jest znaczne zmniejszenie powierzchni naszych jelit, co znacznie utrudnia wchłanianie cennych składników odżywczych z pokarmów. Nietolerancja glutenu, czy to w postaci celiakii, czy zwykłej alergii będzie dawała nam o sobie znać w postaci konkretnych objawów. Możemy zaobserwować u siebie bóle brzucha, często występujące wzdęcia, biegunki, po pewnym czasie możemy stwierdzić znaczny spadek masy ciała. Nietolerancja glutenu może objawiać się także pod nieoczywistą postacią zmian skórnych, takich jak wysypka. Często towarzyszą jej duszności, katar i kaszel.

hqdefault

Jedynym sposobem na zachowanie zdrowia i pozbycie się przykrych objawów jest całkowita rezygnacja z produktów zawierających gluten. Warto zdawać sobie sprawę, że alergia na białka zbóż może z czasem ustąpić, natomiast celiakia, choć towarzyszą jej podobne objawy jest chorobą, która trwa przez całe nasze życie. W obydwu przypadkach konieczne jest zastosowanie odpowiedniej diety bezglutenowej, która zazwyczaj rozwiązuje nasze problemy. Obecnie na rynku możemy znaleźć ogromny wybór produktów oznaczanych jako bezglutenowe, co sprawia, że bez problemu możemy przygotować pełnowartościowy posiłek, który będzie dobrze tolerowany przez nasz organizm.

4537080106_92974aa1be_b

Zboża zawierające gluten możemy z powodzeniem zastąpić takimi produktami jak ziemniaki, proso, ryż, gryka, soja, kukurydza, tapioka, sorgo, amarantus, soczewica, fasola, maniok, ciecierzyca. Osoby stosujące dietę bezglutenową mogą spożywać owoce, warzywa, czy nabiał. Powinny jednak zdawać sobie sprawę, że gluten jest obecny w wielu produktach spożywczych i nie tylko. Jest stosowany do wyrobu proszku do pieczenia, części kosmetyków (jak niektóre pomadki do ust), przemysł farmaceutyczny wykorzystuje gluten choćby do wytwarzana tabletek. Osobom, które cierpią na ostrą nietolerancję glutenu wystarczą niewielkie jego ilości, żeby spowodować przykre objawy. Żeby zapobiec takim sytuacjom warto jest czytać etykiety produktów, które spożywamy. Warto także zaznaczyć, że produkty uznawane naturalnie za bezglutenowe mogą być zanieczyszczone glutenem, jeżeli na przykład były wytwarzane w tej samej fabryce co produkty zawierające gluten. Osoby cierpiące na celiakię, czy alergię na gluten powinny dbać o szczególny porządek w kuchni. Nie powinny przygotowywać wspólnie produktów bezglutenowych i zawierających gluten. Warto jest używać do tego celu innych naczyń kuchennych i noży.

Gluten groźny dla większości społeczeństwa?

wheat-867687_1280

Obecnie nietolerancja na gluten stała się szczególnie modnym tematem. Na półkach sklepowych możemy znaleźć coraz więcej produktów oznaczonych charakterystycznym znakiem przekreślonego kłosa – jest to powszechnie przyjęte oznaczenie żywności bezglutenowej. Celiakia jest chorobą, która dotyka jedynie jednego procentu ogółu społeczeństwa, jednak pojawiają się opinie, że gluten jest szkodliwy dla każdego z nas. Według przeciwników zbóż gluten może powodować przewlekłe stany zapalne jelit, osłabienie układu odpornościowego, a nawet uszkodzenia mózgu, czy choroby nowotworowe. Zwolennicy tego stanowiska zalecają całkowitą rezygnację z glutenu i przejście na dietę bezglutenową.

Nie mniej powszechne są stanowiska przeciwne. Wielu naukowców i lekarzy uważa, że moda na diety bezglutenowe jest zwykłym zabiegiem marketingowym i powstała w celu sprzedaży konkretnych produktów. Żywność oznaczona logo przekreślonego kłosa sprzedaje się doskonale, nie ma więc powodu, żeby bronić tezy o nieszkodliwości glutenu. Wydaje się, ze jeżeli nie mamy żadnych dolegliwości, które świadczyłyby o naszej nietolerancji glutenu, nie ma powodów byśmy z niego rezygnowali. Warto pamiętać, że produkty zawierające gluten posiadają wiele substancji odżywczych, które mają bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Zboża, zwłaszcza nieoczyszczone zawierają duże ilości błonnika, cennych witamin i mikroelementów, z których nie warto pochopnie rezygnować. 

Oferta naturalnej spiżarni sklepu internetowego ze zdrową i ekologiczną żywnością nie tylko dla wegan i wegetarian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *