Agar – Agar

Panna_cotta_with_chocolate_mousse

Spożywanie żelatyny nie jest akceptowane przez wiele osób. Jako, że jest ona produktem pochodzenia zwierzęcego eliminują ją ze swojej diety zarówno wegetarianie, jak i weganie. Ale również inne osoby, dla których po prostu zdrowe odżywianie jest priorytetem nie chce używać żelatyny wieprzowej. W związku z tym stosuje się inne substancje, które mają właściwości podobne do żelatyny i są o wiele zdrowsze. Mowa tu o agar – agar, czyli substancji żelującej wytwarzanej z alg.

Agar – agar – zamiennik żelatyny z głębin morskich

Agar – agar jest substancją żelującą pochodzenia roślinnego. Wytwarzany jest z glonów zwanych krasnorostami.

Red_Algae_on_bleached_coral

Choć w naszym kraju stosowany od niedawna, w krajach azjatyckich agar – agar jest używany od stuleci. Szczególną popularnością cieszy się w kuchni japońskiej. Jest on całkowicie pozbawiony wad żelatyny. Jest niskokaloryczny – w stu gramach tej substancji znajdziemy około trzystu kalorii. Należy zaznaczyć, że do uzyskania optymalnych efektów używa się go znacznie mniej niż żelatyny pochodzenia zwierzęcego. Wielką zaletą substancji żelującej wytwarzanej z krasnorostów jest zawartość składników odżywczych, które posiadają te glony. I tak agar – agar zawiera witaminy z grupy B, które są niezwykle cenne dla naszego układu nerwowego. Ponadto obecne są w nim witaminy A, C, D, K i wiele wartościowych związków mineralnych. Agar – agar wytwarzany jest najczęściej z krasnorostów żyjących w wodach morskich, co sprawia, że zawiera duże ilości jodu. Dodatkowo obecne są w nim wapń, magnez, fosfor i żelazo. I co najważniejsze Agar – agar jest całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia. Posiadając szereg właściwości, którymi góruje nad żelatyną pochodzenia zwierzęcego, sprawia, że firmy z branży spożywczej coraz częściej wybierają właśnie produkt wytwarzany z glonów.

Agar – agar góruje nad żelatyną również jeżeli chodzi o kwestie praktyczne.

6119407106_0e8cc711c5_b

Jest on całkowicie bezwonni i bezsmakowy. Przede wszystkim do uzyskania optymalnej konsystencji potrzebujemy go znacznie mniej niż żelatyny pochodzenia zwierzęcego. Dodatkowo w przeciwieństwie do tradycyjnej żelatyny – kiedy używamy agar – agar możemy naszą galaretkę ścinać i rozpuszczać tyle razy ile chcemy bez utraty jej właściwości. Ponadto nie musimy jej wkładać do lodówki, co jest istotne z praktycznego punktu widzenia. Agar – agar rozpuszcza się w temperaturze około 85 – 100 stopni Celsjusza, za to tężeje już w 32 stopniach. Te cechy sprawiają, że stosowanie go jest bardzo proste. Agar – agar jest niezastąpiony podczas upałów, podczas których galaretki wyjęte z lodówki szybko tracą swoje właściwości i rozpuszczają się z agar – agar możemy delektować się naszym ulubionym deserem niezależnie od warunków atmosferycznych.
Mało tego – substancja ta świetne zagęszcza nawet kwaśne produkty, z czym nie radzi sobie zwykła żelatyna. Jeżeli pH produktów przekracza 4.5 często nie jesteśmy przygotować z nich galaretki. Kiedy więc zamierzamy przygotować ciasto z naszymi ulubionymi kwaśnymi owocami użyjmy do tego celu agar – agar. Agar – agar został zaakceptowany i dopuszczony do spożycia przez Unię Europejską. Jest on sprzedawany zarówno pod postacią proszku, granulatu, sztabek, jak i płatków. Każdy znajdzie więc coś dla siebie.

Agar – agar – zastosowanie

jam-428094_1280

Agar – agar stał się już popularny w kuchniach wszystkich kontynentów. Znajduje on honorowe miejsce w kuchni molekularnej. Przygotowuje się z niego galaretki, nietopniejące kostki lodu, dżemy, czy słodycze typu ptasie mleczko. Dzięki tej substancji zachowują one swoją konsystencję nawet pomimo wysokich temperatur. Z cennych właściwości agar – agar czerpią również instytucje skupiające się na ochronie środowiska. Jest używany do wytwarzania między innymi jadalnych naczyń, które są koncepcją mającą przyczynić się do do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska.
Stosowanie żelatyny pozyskiwanej z krasnorostów jest polecane w problemach żołądkowo – jelitowych. Agar – agar powoduje pęcznienie treści jelitowej. Jest również powszechnie stosowany w farmacji, czy kosmetyce. W farmacji przydaje się jako substancja służąca do produkcji tabletek. W kosmetyce jest stosowany do wytwarzania wielu produktów pielęgnacyjnych. Zapewnia on im konsystencję, która pozytywnie wpływa na komfort stosowania.

Jak używać agar – agar?

Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie agar – agar w naszej kuchni powinniśmy zapoznać się ze sposobami jego użycia. Podstawową zasadą, o której warto pamiętać jest fakt, że używamy go znacznie mniej niż tradycyjnej żelatyny. Przed dodaniem do potrawy należy agar – agar rozpuścić w niewielkiej ilości gorącej wody (od 85 do 100 stopni). Jeżeli przygotowujemy dania o kwaśnym pH musimy liczyć się z faktem, że dla uzyskania optymalnego efektu będą one potrzebowały nieznacznie większej ilości tej substancji żelującej.

Agar-Agar w ofercie sklepu naturalna spiżarnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *